Tropicielka śladów przeszłości. Rozmowa z red. Joanną Mielewczyk


W każdym niedzielny wieczór Radio RAM nadaje kolejną historię wrocławskiej kamienicy. Od kilku lat red. Joanna Mielewczyk, znana dziennikarka radiowa, zagląda do ich wnętrz, przybliża losy wielu generacji mieszkańców. Zawsze chciałem poznać kulisy tych nagrań, wyzwania i problemy, przed jakimi stoi ich autorka. Rozmowa z red. Mielewczyk stworzyła taką okazję.

Pomysł na rozmowę

Zastanawiałem się, jak poprowadzić rozmowę z red. Joanną Mielewczyk. Nie jest to moje pierwsze z nią spotkanie, choć po raz pierwszy znalazłem się po drugiej stronie mikrofonu. Postanowiłem wcześniej spisać tematy do poruszenia w formie mapy myśli (wykres zamieszczam poniżej).

Interesowały mnie takie hasła / pojęcia, jak człowiek, przestrzeń i historia. Do każdego z nich dopisałem kolejne skojarzenia. Miały stanowić oś przewodnią naszej rozmowy. Pomysł spodobał się p. redaktor. Wywiązała się bardzo ciekawa rozmowa o Wrocławiu, o kamienicach, klatkach schodowych, piecach kaflowych, o mieszkańcach dawnych i obecnych.

Warsztat

Nagranie finalnie 20 minutowego odcinka podcastu poprzedzone jest intensywną pracą. Autorka nie tylko prowadzi rozmowę, ale robi zdjęcia. Ważną rolę odgrywają pomieszczenia, przedmioty, zdjęcia. Są to części składowe reportażu, które potem składane są w całość. Już w trakcie rozmowy tworzy się pierwszy zarys całości, potem dokłada się kolejne elementy. Nagranie zaczyna się jeszcze przed właściwym spotkaniem i rozmową, na schodach, od przekręcenia klucza w zamku czy naciśnięcia dzwonka. W czasie rozmowy często jest czas na kawę czy herbatę. Szelest przewracanych kartek, odgłos kroków czy dźwięk odstawianej filiżanki są częścią warstwy dźwiękowej audycji.

Etyka

W centrum podcastu „Kamienice” są ludzie, konkretne historie i życiowe problemy. Często są to osoby starsze, które należy traktować z dużym taktem. Nie każda rozmowa ostatecznie nadaje się do emisji. Rezygnacja nie przychodzi łatwo, jednak i w tym przypadku działa zasada lekarska, „przede wszystkim nie szkodzić”. Na uwadze należy mieć rozmówców, ale także członków rodziny czy sąsiadów. Za każdym razem należy uzyskać zgodę na emisję rozmowy, czy to w całości czy we fragmentach.

Strona internetowa red. Joanny Mielewczyk

Podcast „Kamienice” można znaleźć na stronie internetowej radia RAM

Publikacje J. Mielewczyk poświęcone wrocławskim kamienicom dostępne są na stronie domowej autorki.

 

Dodaj komentarz