Nowy kanał YouTube o Public History. Do gruntownej przebudowy i zmiany

Trochę przez przypadek trafiłem na nowy kanał YouTube o Public History. Jego autorem jest prof. Thomas Cauvin z Luxembourg Centre for Contemporary and Digital History (C²DH). Na kanale nie ma jeszcze zbyt wiele materiałów i może jeszcze za wcześnie na opinię. Muszę jednak przyznać, że jestem dość rozczarowany. Nie dowiadujemy się nic na temat autora. W zakładce informacje nie ma bliższych danych, a przecież jest to obecny prezydent International Federation for Public History. Prof. Couvin należy do czołówki historyków reprezentujących Public History. Jest autorem wielu publikacji na ten temat, także rozważań metodologicznych.

To chyba jednak za mało, by zamiar prowadzenia tematycznego kanału był skazany na sukces… Gdybym nie kojarzył autora, oglądanie pierwszego z zamieszczonych filmów przerwałbym najprawdopodobniej po kilku minutach. Jest on po prostu źle nagrany. Autor nie postarał się o odpowiednie ustawienie kamery, nie ma też zewnętrznego mikrofonu. Nie zadbał nawet o tło. Ponieważ ma wadę wymowy, powinien wcześniej odsłuchać i usunąć denerwujące mlaskanie w programie do edycji dźwięku.

Tematem pierwszego wideo jest definicja Public History (What is Public History?). Do filmu nie dołączono jednak żadnych materiałów, co utrudnia recepcję. Poza tym autor nie podał żadnych informacji o wykorzystanych materiałach. W takich przypadkach konieczna jest stopka redakcyjna.

Krótko. Kanał warto powitać z zainteresowaniem, wszakże autor musi popracować nad stroną techniczną i formalną. Od specjalisty tej klasy można oczekiwać podstawowych ostatecznie kompetencji w tym fachu, wręcz powinien występować w przestrzeni cyfrowej wzorcowo. Obecna jakość zniechęca do śledzenia jego zmagań z Public History i jest wręcz zaprzeczeniem jego wywodów (postulat, by historycy zlecali prace na zewnątrz w przypadku nagrań audio czy wideo, jest w jego przypadku jak najbardziej trafny).

Foto: Zrzut wideo ekranu.

Dodaj komentarz