W zamku w Aschaffenburgu znajduje się dość wyjątkowa kolekcja muzealna. Prezentuje 54 modele różnych budowli starożytnego Rzymu i okolic wykonane z … korka. O muzeum i kolekcji wspomniałem ostatnio w podcaście #2historykow1mikrofon.
Modele powstały w latach 1792-1854. Korek dzięki swej elastyczności, wytrzymałości i porowatej strukturze okazał się bardzo dobrym materiałem do przedstawienia starożytnych budowli. 43 modele wykonał Carl May, 9 jego syn, Georg. Natomiast dwa pozostałe włoscy artyści, Domenico und Agostino Padiglione. C. May z zawodu był cukiernikiem dworskim w Erfurcie. Z wytwarzania korkowych modeli uczynił dodatkowo źródło dochodów. Po przeprowadzce do Aschaffenburga kontynuował pracę nad modelami. Było to możliwe dzięki mecenatowi wikarego z Erfurtu, a potem kardynała w Aschaffenburgu, Carla Theodora von Dalberga. W 1814 r. Aschaffenburg przeszedł na własność Bawarii. Król Ludwig I zlecił May’owi kontynowanie pracy.
Zachowane modele są imponujące. Przykładowo Panteon ma wymiary1,6 m x 1,2 m x 0,95 m. Kolosseum ma przekątną 3,65 m i jest największym modelem w tej kolekcji. Prace May’ów wykorzystywano w różnych celach. Prowadzono z ich użyciem uczone dyskusje, często służyły też jako obiekty do studiów. W czasach gdy podróżowanie było ograniczone do najbogatszych, ich wierne modele oferowały plastyczne wyobrażenie najsłynniejszych zabytków starożytnego Rzymu.