Klio w podcaście

Podcast jako forma komunikacji z otoczeniem cieszy się coraz większym zainteresowaniem historyków. Jego możliwości odkrywają powoli także placówki akademickie, w tym instytuty historii. Ostatnio zwróciłem uwagę na dwa projekty. Jeden jest realizowany przez Instytut Historii UJ, drugi przez studentów kierunku Historia w Przestrzeni Publicznej IH UWr we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia. Pierwszy z wymienionych został uruchomiony na początku tego roku, do drugiego ukazała się dopiero zapowiedź. Tematyka jest zróżnicowana. W podcaście krakowskim prezentowane są różne tematy, którymi zajmują się pracownicy Instytutu. Można to potraktować jako wizytówkę, swoiste okno na świat (dla tych podcastów stworzono osobną stronę). Wrocławski przykład jest dopiero na początku drogi. Zdecydowano się na jeden temat wiodący związany z powojenną historią metropolii nad Odrą, co koresponduje z głównym profilem CHZ i jest jednym z nurtów badań IH UWr.

Efekt pandemii

Jednym ze skutków trwającej pandemii jest wzrost zainteresowania różnymi produkcjami nadającymi się do użycia w internecie. Od kilku miesięcy obserwujemy wzrost zainteresowania podcastami (mówi się wręcz o kolejnej fali wysypu podcastów).

Może w tym miejscu warto przypomnieć definicję podcastu. Definiuje się go zwykle jako połączenie trzech elementów technicznych: kodu rss, serii nagrań audio i możliwości darmowego zaabonowania do odsłuchu na jednej z platform cyfrowych.

Nowym / starym medium zainteresowali się wreszcie szerzej również historycy. W ostatnim czasie pojawiły się pierwsze propozycje placówek akademickich. Nagrywanie podcastów w przypadku tych ostatnich popularyzuje uprawiane w nich badania naukowe, pozwala przedstawić pracowników, ale także zachęcić do studiowania właśnie w tych instytutach.

”Klio na Gołębiej”

Na początku stycznia b.r. wystartował z własnym podcastem, noszącym tytuł „Klio na Gołębiej”, Instytut Historii UJ. Podtytuł głosi: Podcast historyczny tworzony przez profesjonalistów! Utworzono dla tej produkcji specjalną stronę i tak ją zareklamowano:

Zapraszamy na podcasty Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego! Będziemy opowiadać dzieje ludzkości profesjonalnie, rzetelnie i z humorem!

Pierwsze odcinki (nie są numerowane) poświęcono karnawałowi w nowożytnej Europie, ostatniej koronacji na Wawelu, międzywojennym kongresom historycznym, Niememu Sejmowi oraz wynajmowaniu pokoi w nowożytnych klasztorach.

Podcasty nie mają jednolitej okładki, ukazują się nieregularnie, mają różną długość (od 14 do 40 minut).

Można je znaleźć tylko na jednej z platform, na Spotify (poza wspomnianą stroną projektu). Przyjęły formę tradycyjnych wykładów. Są one nagrywane różnymi technikami, a do ich jakości technicznej można mieć pewne zastrzeżenia. Przydałoby się również intro i outro.

”Historia do usłyszenia”

Mamy także nową inicjatywę na naszym, wrocławskim podwórku. Ma ona inny charakter, choć częściowo można uznać, że służy również promocji konkretnej instytucji. Podcast zaczęli tworzyć studenci kierunku Historia w przestrzeni publicznej, prowadzonego od kilku lat w IH UWr. Partnerem podcastu jest Centrum Historii Zajezdnia. Zatytułowano go: „Historia do usłyszenia: Wrocław OdNowa 1945 i potem”. W opisie podcastu czytamy:

Zaczynali od nowa ludzie. Zaczynały od nowa bary. Stawiano nowe pomniki i puszczano w kinie nowe filmy. Po staremu jednak chciano wychować dzieci, bezpiecznie zamieszkać, obejrzeć wystawę. Jak wyglądało życie w mieście wyjątkowego w dziejach eksperymentu – całkowitej wymiany mieszkańców? (…).

Ukazał się dotąd odcinek „zerowy”, który jest zapowiedzią podcastu. Posiada on własną „okładkę”, specjalnie zaprojektowaną. Jest dostępny na różnych platformach. Zapowiedź posiada ponadto intro (szkoda, że zabrakło outro).

Jakość nagrania zapowiedzi jest bardzo dobra (została wyprodukowana w profesjonalnym studio).

Autorzy podcastu przyjęli formułę rozmów ze specjalistami (studenci spotykają się z różnymi specjalistami: historykami, historykami sztuki, ale także filmowcami). Podano także szczegółowy program podcastu. Premierowe odcinku będą emitowane w Radio Luz, a następnie zawieszane m.in. na Spotify, Google Podcasts i Pocet Cast.

1 komentarz do “Klio w podcaście”

  1. Dziękuję za zauważenie projektu, za uwagi – będę się starać, żeby było tylko lepiej:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz