Podczas zwiedzania Ziemi Kłodzkiej lub w drodze do Czech trasą przez Kudowę warto zatrzymać się w Lewinie Kłodzkim. Jedną z największych atrakcji tej niewielkiej miejscowości jest bez wątpienia Izba pamięci Violetty Villas, śpiewaczki operowej i operetkowej, aktorki filmowej, teatralnej i rewiowej. Mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury. W dwóch jasnych i obszernych salach zgromadzono różne pamiątki związane z Villas, zdjęcia, plakaty, afisze. Nie zabrakło też płyt winylowych, kaset magnetofonowych. W gablotach umieszczono odtworzone stroje estradowe artystki.
Turystyczny magnez
Wiele miejscowości głowi się jak ściągnąć turystów. Niektóre mogą proponować szczególne walory z racji położenia w górach czy nad morzem. Oferują wtedy aktywny wypoczynek czy inne atrakcje, jak letnie koncerty itp.
Inne miejscowości zwracają uwagę na ważne wydarzenia i postaci historyczne. Turystyka śladem biografii wyjątkowych osób od dziesięcioleci cieszy się dużym zainteresowaniem. Przed trzema laty, w 2020 roku w Lewinie Kłodzkim otwarto Izbę pamięci Violetty Villas (1938-2011).
Drugie życie diwy
Przyszła artystka zamieszkała tu z rodzicami po przyjeździe z Belgii do Polski po 1946 roku. Spędziła tu też ostatnie lata życia. W tym miejscu nie chcę kreślić jej biografii. Zainteresowani mogą sięgnąć po artykuły i książki. Odsyłam przykładowo do biografii diwy Izabeli Michalewicz i Jerzego Danielewicza pt. „Villas”.
Pomijam też spór między synem a władzami Lewina o sposób prezentacji matki (w internecie można znaleźć dużo informacji na ten temat).
Warto jednak zaznaczyć, niezależnie od trudności i problemów miastu udało się stworzyć ekspozycję, która ma szansę przyciągnąć zainteresowanych historią polskiej muzyki rozrywkowej.
Izba pamięci
Zgromadzone w izbie materiały poświęcone V. Villas z pozoru mogą stwarzać wrażenie wybranych dość przypadkowo. Są tu dużego formatu zdjęcia, gabloty z rekonstrukcjami sukni. Na ścianach wiszą plakaty reklamowe oraz afisze teatralne / filmowe. Wystawa nie ma charakteru chronologicznego.
Jest to raczej opowieść mozaikowa. Biografia Villas wykracza poza przeciętny schemat opowieści o życiu artystów, toteż wystawa stara się pokazać pola jej aktywności, różne perspektywy patrzenia na nią i jej dorobek. Skoncentrowano się na jej aktywności artystycznej, pokazano jej najlepsze lata łącznie z występami w USA, uważanymi za dowód sukcesu artysty z bloku wschodniego.
Obok wystawy postać Villas upamiętnia pomnik diwy, który odsłonięto w tym roku w centrum Lewina. Powstał on z inicjatywy mieszkańców i wielbicieli artystki.
Więcej zdjęć z wystawy zamieściłem na blogu z fotografią. Dziękuję dyrektorowi Ośrodka Kultury i Biblioteki, Janowi Bałchanowi za oprowadzenie po wystawie.