Hybrydowe nagranie

Kilka dni temu ukazała się książka znanego podcastera, Krystiana Zycha pt. Podcast: level up. Wznieś swój podcast na wyższy poziom. Jest to ciekawy poradnik dla twórców podcastów, którzy zebrali już pierwsze doświadczenia i chcą ulepszyć swój warsztat. Nie ukrywam, że na taką publikację po polsku długo czekałem. Korzystałem dotąd z różnych tutoriali dostępnych w internecie oraz zagranicznych publikacji. Te pierwsze szybko przestały mnie inspirować, te drugie nie były dostosowane do polskich warunków. Oczywiście, nie jest to zarzut, tylko stwierdzenie faktu. Wprawdzie inny znany i ceniony przeze mnie podcaster zapowiadał jakiś czas temu wydanie książki, jednak, ku mojemu zaskoczeniu, ostatecznie porzucił ten zamysł (może jeszcze wróci do niego…). Książkę Zycha przeczytałem jednych tchem. Jest świetnie napisana. Jej lektura zainspirowała mnie do podzielenia się jednym z rozwiązań, które nazwałem hybrydowym nagraniem / podcastem.

Podcasty górą

Liczby podcastów realizowanych w Polsce systematycznie rośnie. Jednym z powodów jest bez wątpienia pandemia. Innym – kto wie, czy nie ważniejszym – uświadomienie sobie przez część z nas, że z pomocą podcastu możemy, podobnie jak w przypadku innych form twórczości internetowej (blogi, vlogi i inne), dotrzeć do większej grupy odbiorców. Pomimo żywego rozwoju gatunku brak było dotąd, jak mi się wydaje, szerszej refleksji o funkcjonowaniu podcastów i ich roli w tworzeniu i wzmacnianiu naszej osobistej marki. Jedną z nielicznych osób, która czyni takie wysiłki już od kilku lat jest podcaster Marek Jankowski. Warto przynajmniej od czasu do czasu posłuchać jego podcastu, a także zajrzeć na jego stronę internetową. Można tam znaleźć ciekawe informacje, warto również zwrócić uwagę na przydatne narzędzia do tworzenia podcastów. Osobnym działem są reakcje użytkowników jego kursów.

Poradniki

Ciekawą propozycję prezentacji swego warsztatu podcastowego zgłosił Krystian Zych. W tych dniach do księgarń trafiła jego książka pt. Podcast: level up. Wznieś swój podcast na wyższy poziom. Jest to pierwszy znany mi poradnik po polsku o tworzeniu podcastów. Po lekturze książki mogę stwierdzić, że skorzysta z niej i początkujący podcaster, i ten już zaawansowany. Pierwszy być może uniknie niepotrzebnego stresu na początku drogi, drugi może śmiało zrobić remanent swojego warsztatu i przeprowadzić selekcję jego składników. Książka składa się z kilku części. Autor prowadzi nas przez wszystkie etapy tworzenia podcastu: od urządzenia domowego studia (część 1), nagrywania podcastu (część 2), edycji i masteringu (część 3) aż do dystrybucji i promocji (część 4). Publikacja zawiera wiele praktycznych porad, dodatkowo możemy pogłębić ją poprzez zeskanowanie kodów QR. Słowniczek na końcu książki pozwala na szybkie przyswojenie jeszcze nieznanych pojęć.

Hybrydowe nagranie

Książka K. Zycha zainspirowała mnie do pewnych działań. Wczoraj skończyłem pisanie nowego artykułu. W czasie pracy musiałem, jak to często bywa, odrzucić niektóre fragmenty. Wśród nich były m. in. cytaty ze wspomnień. K. Zych przedstawił różne typy podcastów. Generalnie podzielił je na wywiady i solo. W przypadku tych ostatnich zalecał, by zrezygnować z czytania, a mówić po prostu własnymi słowami. Chcę zaproponować w tym ostatnim przypadku rozwiązanie pośrednie. Wypróbuję jej w czasie następnego nagrania. Chcę połączyć wcześniej napisany tekst z uwagami / komentarzami, które do niego nie weszły. Może w ten sposób powstać ciekawy dialog autora z tekstem, który oddał już do druku. Po przesłuchaniu niemałej liczby podcastów, nie trafiłem jeszcze na takie rozwiązanie. Może taka hybryda będzie ciekawe i dla twórcy, i dla słuchacza?

Zob.

Krystian Zych, Podcast: level up. Wznieś swój podcast na wyższy poziom, Kraków: Wydawnictwo Nieśpieszne, 2021.

Dodaj komentarz