Przed kilkoma dniami byłem w redakcji „Gazety Powiatowej” w Oławie. Z redaktorem Jerzym Kamińskim rozmawialiśmy o historii regionalnej, poniemieckich artefaktach, edukacji regionalnej. Rozmówca zwrócił moją uwagę na inne ślady przeszłości miasta. Są nimi pozostałości po armii radzieckiej. Redakcja mieści się w pobliżu byłych koszar pruskich / niemieckich, po 1945 roku radzieckich.
Zachowane graffiti należą do typowych przedstawień minionej epoki. Strzeliste cytaty, wizerunki sprzętu wojskowego są już w opłakanym stanie. Zapewne wkrótce znikną.
W rozmowie z red. Kamińskim zastanawialiśmy się, czy powinno się usuwać podobne ślady przeszłości. A może je zabezpieczać, otoczyć opieką konserwatorską?
Płyta z pleksi czy szkła ochroniłaby te ostatnie już materialne świadectwa po armii radzieckiej. Mogłyby one stać się w przyszłości początkiem opowiadania o tym w końcu ważnym etapie w historii miasta.
Dla zainteresowanych, ok 5 minut wyszukiwań na Yandeksie pokazuje, że fragment intrygującego napisu cyrylicą jest częścią wypowiedzi Breżniewa z 24 zjazdu „Советские люди могут быть уверены, что в любое время дня и ночи наши славные Вооруженные Силы готовы отразить нападение врага, откуда бы оно ни исходило.” из отчетного доклада цк кпсс XXIV съезду
Tzn. „Naród radziecki może mieć pewność, że o każdej porze dnia i nocy nasze chwalebne siły zbrojne są gotowe odeprzeć atak wroga, bez względu na to, skąd pochodzi. Z raportu Komitetu Centralnego KPZR na 24. Kongres”
Nie jestem pewien, czy to ma dużą wartość historyczną.
Pozostałe napisy cyryliczne to instrukcje obsługi samochodu i coś o benzynie i temperaturze. Prawdopodobnie była to ściana warsztatu mechanicznego.
Aktualny stan nie wygląda atrakcyjnie i dobrze by było, gdyby to uporządkować.