UWr i jego początki. Spacer po miejscach pamięci

Tym razem  będzie nie tyle o historii, bo jest ona dobrze znana, ale o pewnej inicjatywie jej popularyzacji. Chcę napisać o projekcie, w którym uczestniczyłem. 75 lat UWr to ważna rocznica, choć nie ta najbardziej okrągła z okrągłych. Pozwala jednak na spojrzenie wstecz, przywołanie wydarzeń 1945 roku i następnych miesięcy. To także szansa, by z dziedzictwem naszej uczelni wyjść do najmłodszych członków naszej wspólnoty, studentów I roku. Rozpoczynają oni swoją uniwersytecką drogę w bardzo trudnym momencie. Ale rozdziałów bardzo dramatycznych przecież nie brakowało w dziejach szkolnictwa wyższego we Wrocławiu.

W przeszłości ukazało się dużo publikacji o dziejach Uniwersytetu. Wkrótce zostanie opublikowany także zbiór szkiców Kamili Jasińskiej na ten temat (W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławskie w latach 1945-1946. Inne spojrzenie, Wrocław: Via Nova, 2020). Jedną z  zalet tej publikacji jest zwrócenie uwagi na biografie realnych osób. Dzieje Uniwersytetu jawią się więc nie jako sprawozdanie z kolejnego roku akademickiego, czy osiągnięć naukowych, a opowieść o życiu konkretnych ludzi Akademii. Z pomocą autorki wracamy do sal wykładowych, gabinetów profesorów. Biografie przeplatają się z czasem i przestrzenią. Za każdą z portretowanych osób stały określone doświadczenia, przeżycia, różne szlaki wiodące je do Wrocławia.

Jak przedstawić historię za pomocą nowych mediów? Jak zachęcić do jej poznawania w sposób przystępny i zrozumiały? Tomasz Sikora, szef Działu Komunikacji UWr, wpadł na pomysł, by przygotować serię krótkich filmów na temat początków UWr i umieścić je na wirtualnej mapie Wrocławia. Do współpracy pozyskał Kamilę Jasińską, a w realizacji pomogli mu współpracownicy działu. Sam stanął także za obiektywem kamery, zmontował także cały materiał. Filmy nagrano w ciągu jednego dnia. Pogoda nie bardzo sprzyjała, było szaroburo. Na filmach jednak tego niemal nie widać.

Efekt wart jest docenienia. Przez ikony rozmieszczone na mapie Wrocławia przechodzimy do krótkich filmów związanych z tymi miejscami uniwersyteckiej historii. Zestawienie zdjęć archiwalnych ze współczesnymi nadaje dzisiejszemu obrazowi naszej Uczelni odpowiedni kontekst. Wypowiedzi Kamili Jasińskiej czy przytaczane fragmenty źródeł stanowią narracyjną część projektu. Być może wybrane miejsca zachęcą także do spacerów. Mapę i filmy można oglądać także na komórce.

Z przyjemnością uczestniczyłem w realizacji tego projektu. Wykorzystano moje zdjęcia wykonane aparatem i z drona. Projekt: 75 lat UWr jest kapitalnym przykładem połączenia historii z nowymi mediami. Oczywiście, pozostaje pewien niedosyt, ale pierwszy krok już uczyniono.

Dodaj komentarz