Remont mostu

Trwa remont jednego z Mostów Pomorskich, tzw. południowego. Nie należał do przepraw, które przyciągały uwagę. Raczej mógł startować w konkursie na najbrzydszy most Wrocławia. W ostatnich latach był już mocno wyeksploatowany. Stanowiące jego część baszty od dawna były już zamknięte, a dziury w nawierzchni i ogromna rura (ciepłownicza?) wzdłuż balustrady szpeciły.

Teraz ma się to zmienić. Już widać pierwsze efekty prac. Usunięto szpecącą rurę, położono nową nawierzchnię. Trwają prace nad ustawieniem latarni, umieszczeniem okładzin z piaskowca i ozdób, m.in. maszkaronów. Wkrótce odnowione zostaną również baszty. Kto wie, być może, po remoncie będzie to jeden z najładniejszych mostów Wrocławia, którym chętnie poruszać będą się nie tylko wrocławianie, ale i turyści.

Kilka zdań o historii mostu. W tym rejonie znajduje się największa wyspa w naszym mieście, Kępa Mieszczańska. Od późnego średniowiecza budowano tu różne urządzenia przemysłowe, m.in. młyny, folusze czy olejarnie. By dostać się na nią, budowano drewniane mosty. Rozwój przestrzenny miasta na przełomie XIX i XX wieku sprawiał, że ruch znacząco wzrósł i wreszcie postanowiono uporządkować przeprawy.

W latach 1904-1905 zbudowano kamienny most Kępowy (obecny Pomorski Południowy) w stylu secesyjno-neoromańskim. Składał się z trzech łukowych przęseł, opartych na betonowych filarach. Zadbano także o charakterystyczne elementy dekoracyjne.

Wzdłuż 60 metrowej balustrady umieszczono trzy pary wieżyczek. Wieńczyły je latarnie, które oświetlały most (pod II wojnie usunięto je).

Most obłożono piaskowcem, ułożono go w nieregularne bloki. Po zewnętrznej stronie balustrady umieszczono maszkarony. Przy wjeździe na most od strony Starego Miasta wybudowano dwa pawilony (to wspomniane baszty).

W następnych latach zbudowano część dalszą część przeprawy. Mosty Pomorskie przetrwały niezniszczone II wojnę (tylko most północny został częściowo uszkodzony w czasie nalotu bombowego).

Nasze miasto szczyci się licznymi mostami, spacery wzdłuż Odry stają się coraz bardziej atrakcyjne dzięki inwestycjom z ostatnich dekad. Wrocław, który sprawiał wcześniej wrażenie odwróconego od rzeki, zamienia swoje liczne nadbrzeża w miejsca wypoczynku i rekreacji.

Więcej zdjęć remontowanego mostu zamieściłem na blogu z fotografią.

Dodaj komentarz