Nie sposób sobie wyobrazić zgłębiania historii najnowszej bez korzystania z relacji świadków, pozyskiwania i zabezpieczania ich. Wysiłki takie podejmują instytucje państwowe, jak i organizacje społeczne. Od 2017 roku Fundacja Dom Historii RFN (Stiftung Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland) rozpoczęła realizację dużego projektu „Świadkowie”, którego celem jest przybliżenie i spopularyzowanie dziejów Niemiec w XX wieku w świetle źródeł charakterystycznych właśnie dla historii mówionej. Z dorobku projektu mogą korzystać z powodzeniem pasjonaci historii, badacze, nauczyciele i uczniowie. Zebrano ponad 1000 relacji, z których 800 dostępne jest na stronie Zeitzeugenportal.
Nawigacja na portalu jest bardzo przejrzysta. Jego zawartość podzielono według okresów, tematów oraz osób. W pierwszym dziale można wybrać konkretny okres, który nas interesuje i wysłuchać wybranych relacji. Możemy też szukać wg tematów. Zaproponowano kluczowe hasła związane z dziejami Niemiec, jak migracja, Europa, holokaust, sport, młodzież i inne. Obok znanych postaci, wspomnieniami podzielili się przeciętni Schmidtowie. Nadaje to całemu zbiorowi dużej autentyczności.
Projekt, który ma być rozwijany w najbliższych latach, jest kontynuacją przedsięwzięcia o podobnym charakterze, który zatytułowano „Pamięć narodu” (o tym projekcie pisałem przy innej okazji). Do materiałów dołączono zapisy z archiwów niemieckiej telewizji ZDF, w tym wywiady z 40 znanymi przedstawicielami polityki, kultury i gospodarki.
Relacje dostępne są po niemiecku.
Zobacz także: